Tüm Kategoriler, Uzay ve Evren

NASA ‘İsmini Mars’a Gönderelim’ projesi başlattı. En Fazla Başvuru Türkiye’den!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2020’deki Mars görevi için başlattığı proje sosyal medyada büyük ilgi çekti. ‘İsmini Mars’a Gönder’ projesine katılımda bulunan ülkeler arasında Türkiye 1., Rusya ise 21. sırada yer aldı.

NASA, Kızıl Gezegen’le ilgili çalışmalarına hız verirken, 2020’de Mars’a göndereceği Rover uzay aracı için de ilginç bir proje başlattı. Uzay meraklılarını da projeye dahil etmek isteyen NASA, ‘İsmini Mars’a Gönder’ adlı bir kampanyaya imza attı.

NASA MARS 2020 BİLETİ 

2020 yılında Mars yolculuğuna başlayacak olan uzay aracında yer alan çiplere, kayıt yaptıran kişilerin isimleri yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel NASA hatıra bileti veriyor. Dijital bir biniş kartı verilen sistemde, isim ve soyisim gibi kişisel bilgiler yer alıyor. Siz de bilete isim yazdırmak istiyorsanız aşağıdaki linkten kaydınızı yaptırabilirsiniz.

SON KAYIT EYLÜL’DE

Haziran 2020’de fırlatılacak olan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor. Uzay aracı, Mars’ın iklim ve jeolosiyle ilgili örnekler toplayarak dünyaya dönecek. NASA’nın internet sitesinde başlatılan kampanya 31 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek.